Sebzeli Somon Tarifi

Sağlıklı bir hayat için haftada 2-3 kez balık yenilmesi gerektiği herkes tarafından bilinen bir durum. Somon balığı eti pembe renkli, soğuk sularda yetişen bir tatlı su balığı olan, omega-3 yağ asitlerinin mükemmel kaynağıdır. Somon balığı zengin protein içeriğine sahip olup fosfor, potasyum, sodyum, B1, B2, niasin ve bazı karotenlerden zengin bir yiyecektir. Araştırmalar sonucu düzenli somon tüketiminin kalp hastalıkları riskini azalttığı göstermektedir. Somon balığı tüketiminin kanser, artirit ve astım gibi hastalıklar üzerinde de olumlu etkilerine dair araştırmalar da bulunmaktadır.

Tavada-somon-yapılışı

Malzeme Listesi

1 dilim somon (ince olmamasını tavsiye ederiz)

2 tane kuru soğan

2 tane domates

1 tane küçük kabak

2 tane yeşilbiber

1 buçuk kahve fincanı zeytinyağı

Karabiber

1 tatlı kaşığı pul biber

Tuz

P1210225

Hazırlanışı

Somon bıçak yardımı ile orta kemiğinden ve kılçıklarından ayırıyoruz. Fileto bıçağı ile kolay ama hazır bir filetoda kullanabilirsiniz. İri küpler halinde doğruyoruz. Tavayı ocağa alıyoruz, biraz ısınınca zeytinyağı ekliyoruz. Yağ ısınınca somonları da tavaya alıyoruz. Yüksek ateşte sulandırmadan soteliyoruz. Balıklar kızarınca yağı süzerek tabağa alıyoruz. Soğanları ay şeklinde doğruyoruz ve tavada kalan yağa ekliyoruz. Kısık ateşte kavuruyoruz. Çok ısıtmıyoruz, çünkü kabak ve domates ile tekrar pişireceğiz. Kabağı dik olarak ortadan ikiye ayırıyoruz ve doğruyoruz. Bundan sonra tavaya alıp soteliyoruz. Sırayla ikişer dakika sotelenerek yeşilbiber doğrayarak ekliyoruz. Mantarları yıkıyoruz, iri doğruyoruz ve doğru tavaya ekliyoruz. Mantarlar da sulandırmadan, kapağı açık şekilde yüksek ateşte soteliyoruz. Tuz ve isteğe göre pul biberi de ekliyoruz. Fazla suyunu çeken sebzeleri ocaktan alıyoruz. Şimdi sıra geldi domatese. Kabuklarını soyup küp küp doğruyoruz. Tavaya ilave ediyoruz. Domates suyunu çekince ocağı kapatıyoruz. Kızaran balıkları ekleyip, karıştırıyoruz. Sıcak servis yapıyoruz. Afiyetle yiyin.

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

yemek tarifi, somon, balık yemeği, somon balığının yararları nelerdir, akşam yemeği, somon balığı, sebzeli somon balığı tarifi, sebzeli somon balığı