Pirinçli Şevketi Bostan Tarifi

Malzemeler

1 veya 2 kg şevketi bostan

1 adet iri boy kuru soğan

2 diş sarımsak

2-3 adet domates

5-6 yemek kaşığı zeytinyağı

1 avuç pirinç

1 çorba kaşığı toz şeker

2 limon suyu

2 çubuk tarçın

3 bardak su

Tuz

Yapılışı

4 kişilik

Şevketi bostan dikenli yapraklara ve odunsu köklere sahip olduğu için ayıklaması zor bir ot olmaktadır. Tıraşlayıp kabuğunun soyulması ve yaprağının temizlenmesi gerekmektedir. Bu sebeple ayıklanmış bir şekilde almak sizin için daha kolay olacaktır. Pazarlarda temizlenmiş bir şekilde su dolu kapların içinde satılmaktadır. Çünkü sudan çıktıktan kısa bir süre sonra pembe bir renk almaktadır. Bu sebeple aldığınız şevketi bostanı o gün içerisinde pişiremeyecekseniz, limon ve unlu su dolu bir kap içerisinde muhafaza etmeniz gerekmektedir.

sevketibostan

En çok uygulanan pişirme şekli kuzu eti ile yapılanıdır. Haşlayıp üzerine limon, zeytinyağı sosu ile salatasını yapabilirsiniz. Ya da haşlamış olup ince ince kıydığınız şevketi bostanı sarımsaklı süzme yoğurt ile karıştırıp ve üzerine zeytinyağı gezdirebilirsiniz. Bu şekilde güzel bir balık mezesi haline getirebilirsiniz. Şevketi bostan sağlık açısından da çok yararlı bir bitkidir. Özellikle kaynama suyu içildiğinde böbrekler için iyi bir temizleyicidir.

pirincli-sevket-i-bostan

Zeytinyağlı şevketi bostan için şevketi bostanı serçe parmağı ebadında jülyen kesin. Soğanları yemeklik doğrayın ve sarımsakları kıyın. Domatesleri küçük küpler halinde doğrayın. Bir tencerede kısık ateşte zeytinyağını kızdırın. Ayıklanmış ve doğranmış şevketi bostanı tencereye ilave edip biraz döndürün. Daha sonra soğanı ilave edip soğanlar yumuşayana kadar kavurun. Sarımsağı ilave edin. Domatesleri, şekeri ve tuzu ekleyin. Limonun suyunu sıkın. 2 bardak su ilave edip, 2 çubuk tarçını içine atın ve yaklaşık 20 dakika kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra pirinci ve kalan domatesleri ekleyin. Kapağı kapalı olarak pirinç yumuşayıp, şevketi bostan pişene kadar ateşte tutun. Ateşten aldıktan sonra pişirdiğiniz kapta soğumaya bırakabilirsiniz. Yoğurt ile soğuk veya ılık servis edin.

 

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

yemek tarifi, şevketi bostan, pirinçli şevketi bostan tarifi, akşam yemeği, zeytinyağlı şevketi bostan tarifi, kuzu etli şevketi bostan, şevketi bostan yemeği