Maya kilo aldırır mı?

Maya kilo aldırır mı?

Gün içerisinde tüketmiş olduğunuz pek çok besinin içinde maya bulunmakta; peynir, yoğurt, ayran, krema, et suyu tabletleri, hazır salata sosları, hamur işleri, simit, turşu, sirke, mayonez, ketçap, üzüm ve konserve ürün toplulukları maya içeren besinlerdir. Tüm bunların yanı sıra beslenmemizin olmazsa olmazı ekmekte maya içermektedir. Kurabiye, galete unu, kurutulmuş meyveler ve hatta mantar dahi maya içeren yemekler arasındadır. Mayalı besinlere karşı hassasiyeti olan kişilerde şişkinlik, baş dönmesi, gözlerde sulanma, yorgunluk, bulantı, ciltte döküntü, mide ekşimesi gibi şikayetler husule gelir.

maya-sismanlatir-mi

Maya şişmanlatır mı?

Gıda alerjisi testi yaptıran pek çok insanın test sonuçlarına göz atıldığında mayaya karşı hassasiyetleri olduğu görülmektedir. Yüzyıllardır mayalı gıdalar tüketiyor be bu besinleri sürekli tüketenler bir de hareketsiz bir yaşam tarzına sahipseler mayalı yiyeceklerden dolayı kilo alabilirler.

Mayalı besinlerin gün içerisinde fazlaca tüketilmesinden, hareket kabiliyeti az olmasından ve birtakım rahatsızlıklardan dolayı kilo alınıyor ve alınan kilolar kolay kolayda verilmiyor. Mayanın içerisinde pek çok vitamin ve mineral bulunmaktadır. Mineral ve vitaminlerin yanı sıra protein bakımından da çok zengindir. Enerji metabolizmamızın hızlanmasını sağlayan mayaya karşı hassasiyeti olanlar mayalı besinleri yavaş yavaş hayatlarından çıkartmalıdır.

Ayrıca mayalı gıdalara karşı hassasiyeti olanlar şekerli besinlerden uzak durmalıdır. Çünkü şeker ve şekerli besinler mayanın vücutta üremesini artırır. Uzun bir süredir tükettiğiniz sebze yada meyveler sıcak ve küflü bir ortamda kaldıysa, küflü bir besine temas ettiyse içinde maya bulunabileceği akla getirilmedi, kesinlikle tüketilmemelidir. Evinize almış olduğunuz sebze ve meyveleri kısa süre içinde tüketmeye çalışın. Ambalajı açılmış meyve ve sebzeler birkaç gün buzdolabında bekletilse dahi içinde maya üremesi söz konusu olur.

Bir önceki Limonun sağlığa faydaları nelerdir? başlıklı konumuzda limon ve faydaları, limonun faydaları ve limonun faydaları yararları hakkında bilgiler sunulmuştu.

Etiketler: maya kilo almanıza neden oluyor mu, maya kilo yapar mı, maya şişmanlatır mı, maya şişmanlatıyor mu, mayalı gıdalar kilo aldırır mı, mayalı yemekler kilo yapıyor mu