Buğday Unu Nedir? Ne İşe Yarar?

Buğday, dünyanın her yerinde bulunan en yaygın tahıldır ve son yıllarda bol sağlık faydaları nedeniyle yüksek talep görmektedir. Güneybatı Asya’da doğmuştur, ancak bugün sayısız ülkede yetiştirilmektedir. Genel olarak, buğday ekimi daha yüksek enlemlerde yapılır ve esas olarak pişirme ürünleri için kullanılır.

Ekmek, makarna, kraker, simit, Detox Çıtırı, kek ve kek gibi yiyecekler buğdaydan yapılan birkaç örnektir.

 

Buğdayın en sağlıklı besin maddelerinden biri olduğuna inanılıyor ve besin açısından zengin bir diyet sağlıyor. Nispeten düşük yağ içeriği nedeniyle kalp hastalıklarının tehlikelerini önemli ölçüde azaltmaktadır. Ayrıca diyabetiklerde kan glukoz seviyelerini düzenler.

 

Buğday, kepek, mikrop ve endosperm dahil olmak üzere tahıl çekirdeğinin tüm kısımları boyunca muazzam bir enerji kaynağıdır. İçindeki besin maddeleri un haline getirildikten sonra bile korunur. Bununla birlikte, buğday ürünlerinden maksimum fayda elde etmek istiyorsanız, rafine edilmiş çeşitler yerine tam buğday unuyla yapılan ürünleri seçmeniz tavsiye edilir.

Buğdayın Besin Değeri

Buğday, katalitik elementler, mineral tuzları, kalsiyum, magnezyum, potasyum, kükürt, klor, arsenik, silikon, manganez, çinko, iyodür, bakır, B vitamini ve E vitamini açısından zengindir. Kültürel bir temel veya beslenme temeli. Anemi, mineral eksiklikleri, safra taşları, meme kanseri, kronik inflamasyon, obezite, asteni, tüberküloz, gebelik ve emzirme sorunları gibi konular tam buğday tüketerek hızlı bir şekilde gelişmektedir. Sterilitenin de tedavi edilmesi tavsiye edilir. Çimlendirilmiş buğday, ortak türden 2 veya 3 kat daha fazla B vitamini içerir; Tohumlar gastrointestinal durumları, deri hastalıkları, solunum hastalıkları ve kardiyovasküler rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılır. Kolesterol seviyelerini dengelemek ve kalbi korumak da bilinmektedir.

Buğdayın Zayıflamada Etkileri

Buğdayın zayıflama üzernde etkileri olduğu için Açlık Otu Seti gibi zayıflama ürünlerinin içerisinde yer alır. Peki, buğday unu zayıflamaya nasıl yardım eder, gelin beraber bakalım

Obezite kontrol eder

Buğdayın kilo kontrolü için doğal bir yeteneği vardır, ancak bu yetenek kadınlar arasında daha belirgindir. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi, araştırması sonucunda, tam buğdayın, rafine formu yerine, obez hastalar için iyi bir seçenek olduğunu göstermiştir. Tam buğday ürünlerini uzun süre tüketen kadınlar, diğerlerinden daha fazla kilo kaybı gösterdi.

 

Metabolizmayı Geliştirir

Doymuş ve trans yağlar, kardiyovasküler hastalıkların olasılığını artırırken, omega-3 yağları kardiyovasküler hastalık riskini azaltır. Buğday gibi tam tahıllar, metabolik rahatsızlıkları olan hastalarda oldukça etkilidir. Yaygın metabolik sendrom türleri, “armut şeklindeki” vücut, yüksek trigliseritler, düşük seviyelerde koruyucu HDL kolesterol ve yüksek tansiyon gibi bilinen viseral obeziteyi içerir. Tüm bu koşullara karşı korur. Araştırmalar, rafine edilmiş tahıllardan elde edilen gıdaların sadece ağırlığı arttırmakla kalmayıp, aynı zamanda insülin direncinin zararlarını da arttırdığını göstermiştir. Doktorlar tam buğday ekmeği ve diğer lif bakımından zengin yiyecekleri öneriyorlar. Lifin çoğunluğu vücuttaki sindirim sürecine yardımcı olmak ve genel metabolizmayı iyileştirmek için çalışır. Tam bir buğday diyetine sahip olmak, metabolik sendromu azaltmanın ve ayrıca hayat boyunca ince ve sağlıklı kalmanın en etkili, hızlı ve eğlenceli yoludur.

Bize bu kelimelerden ulaştınız: Detox Çıtırı, Detox Çıtırı faydaları, Detox Çıtırı satın al, Detox Çıtırı kullananlar, Detox Çıtırı kullanımı, Detox Çıtırı fiyatları, Detox Çıtırı neye iyi gelir, Detox Çıtırı ekşi, Detox Çıtırı Ankara, Detox Çıtırı, Detox Çıtırı ne işe yarar,Detox Çıtırı al, Detox Çıtırı besin değeri

Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği: 01.10.1985 tarihli ve 5777 sayılı Aktarlar, Baharatçılar ve benzeri dükkanlar hakkında genelge ile Aktar ve Baharatçılara ilişkin açılış ve denetim işlemleri ile adı geçen yerlerde belirli koşullar altında Bitki ve Drogların satılabilmesine izin verilirmiştir. Bu genelge ile satılması mahzurlu ve tehlikeli olan maddelerde belirtilmektedir.

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu:
Geleneksel Tıbbi Ürünler ve Gıda Takviyeleri hakkında bilinmesi gerekenler başlıklı bilgilendirmesinde: “Dünyanın pek çok ülkesinde Bitkisel ürünlerin “Fitoterapi” adı altında Sağlık alanında kullanıldığı bilinmektedir. “Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” tüm ince ayrıntıları ve detayları düşünülerek hazırlanıp vatandaşlarımızın sağlığını koruyacak bir çerçevede uygulamaktayız.”

Satışa sunulan (Bitkisel ve Gıda Takviyesi mahiyetindeki vb.) ürünler ile alakalı olarak T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz KurumuGeleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” ve T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ilgili kanunlarında yayımlanan yasa gereği Bitkisel Ürünlerin Bitkisel drogların Gıda Takviyesi vb. ürünlerin Tanıtım ve Reklamlarında Endikasyon Belirten, Hastalıkları Rahatsızlıkları Tedavi eden Hastalığı iyileştirdiği gibi yazıların ve Sağlık Beyanlarının bulunması yasaklandığından dolayı Ürünler ile ilgili bu kısımda Ürün Markası, Ürün Adı, Ürünün İlgili Bakanlık İzin ve Belge Numarası, Ürünün İçeriği, Ürünün Kullanımı, Ürünün Muhafaza Şartları ve Uyarı mahiyetindeki üretici bilgilendirmeleri bulunacaktır.