Sebzeli Tavuk

Malzemeler:
sebzeli tavuk

1 adet tavuk
3 adet patates
1/2 çay bardağı sıvı yağ
3 adet havuç
1/2 kutu bezelye konservesi
1 çorba kaşık terayağ
1 çorba kaşığı un
1 çay bardağı zeytin yağı
Tuz

Yapılışı:
Öncelikle tavuğu temizleyin. Kanatlarını ve butlarını birleştirerek dikin veya bağlayın. Bir tencereye sıvı yağı dökün, tavuğu da içine yerleştirin. Orta ateşte tavuğu biraz kızarttın. Kızarmasından sonra tavuğun üstüne çıkacak kadar su koyup pişirin. Tavuk pişince, suyunu bir kenara ayırıp, tavuğu sırt üstü bir tepsiye koyun. Butlarını kanatlarını ve göğüs etini ayırın. Butlarla ayak kısımlarını yanyana getirip servis tabağına içine koyunuz. Yana doğru kanat etlerini ve en üste de göğüs etini koyarak servis tabağında yine bir tavuk oluşturun.
Tavuğun etrafına yaprak patates, havuç sotesi, bezelye sotesi koyup süsleyiniz. Sadece tavuğun üzerine sosu dökerek servis ediniz.

Sosun yapılışı:
Ayırdığınız tavuk suyundan 1 bardak kadarını bir kaba koyun ve kaynatın. 1 kaşık kadar unu suyla ezip kaynayan suya koyup karıştırın, koyulaşıncaya kadar pişirin. Bu karışım ile tavuğunuz daha parlak görülecektir.

Havuç sotesi:
Havuçları haşlayın. Soğuk sudan geçirdiğiniz havuçlarınızı 4 parçaya ayırıp ortalarındaki sarı kısımları biraz kesip istediğin ölçülerde doğrayın. Daha sonra bir kaşık tereyağı erittiğiniz tavaya atın ve iyice kendilerini bırakana kadar kızartın.

Bezelye sotesi:
Az bi suyla birlikte tavaya koyup haşlayın, sonra soğuk sudan geçirerek süzün. Tavada bir miktar cevizi yağda sote edin, istediğiniz kadar tuz atın.