Niyasin faydaları nelerdir?

Niyasin faydaları nelerdir?

Bir besin içeriği olan niasin pek çok çeşitli formlarda bulunmakta ve farklı türevleri ile raflarda uzun süre yer alacak olan gıdalarda yer almaktadır. Niysin türevlerinin hemen hemen her birisi vücutta hormonal ve metabolik tepkimelere yol açar; lakin her niyasin türünün insan sağlığı üzerindeki etkileri birbirinden farklılık göstermektedir. Bazı niyasin türevleri kandaki kolesterol miktarının kontrol edilmesine olanak sağlarken, kimileri de hipertansiyonla savaşmakta muavenet etmektedir.

niasin-faydalari

Niasin faydaları

Vücuda fazla niyasin alınırsa zararsız olur; lakin zaman zaman oldukça rahatsızlık verici niyasin kızarıklığı şikayetlerine yol açabilir. Vitamin, mineral, besin maddeleri ve bitkisel besinler taze ansiklopedisine göre niyasinin gıda maddeleri içerisinde olan 4 ana çeşidi bulunmakta ve bunlar; nikotinik asit, yavaş salınımlı niyasin, nikotinamid ve inositol heksaniyasinattır.

Niyasinin faydalarına değinecek olursak yapılan araştırmalar sonucunda nikotinik asit vücuttaki istenmeyen kolestrolün yani halk dilindeki adı ile kötü, tıp dilindeki adı ile LDL kolesterolün oranını ve kan dolaşımındaki trigliseritleri düşünmeye yardımcı olduğu biliniyor. Kötü kolesterolün düşürürken iyi kolesterolün de artmasına olanak sağlar. Ayrıca hipertansiyonun da düşmesinde olumlu etkiler gösterir. Nikotinik asidin kılcal damarların genişlemesine olanak sağlamak da ve bu özelliği ile migren ağrılarını dindirmektedir.

Deri üzerinde lekeler bulunuyorsa lakin kılcal damarları genişletme özelliği bu lekelerin de ortadan kalkmasını sağlar. Niyasinin hemen hemen hepsinde görülen en önemli etkileri, metabolizmaya olan faydalıdır. Enerji üretimini artıran cinsel ve stres kaynaklı tiroid hormonlarının üretimine katkıda bulunduğu da biliniyor.

Bir önceki Maya kilo aldırır mı? başlıklı konumuzda maya kilo almanıza neden oluyor mu, maya kilo yapar mı ve maya şişmanlatır mı hakkında bilgiler sunulmuştu.

Etiketler: niyasin nedir faydaları nelerdir, niyasinin faydaları, niyasinin faydaları neler, niyasinin sağlığa etkileri, niyasinin sağlığa yararları nelerdir, niyasinin yararları, niyasinin yararları nelerdir