Metabolizmaya zararlı yemekler

Metabolizmaya zararlı yemekler

Tüketmiş olduğumuz besinlerin vücudumuz tarafından enerjiye dönüştürülmesine metabolizma adı verilmekte ve bu sürecinde gerçekleşmiş olduğu hız, metabolizma hızı olarak tanımlanmaktadır. Herkesin metabolizma hızı gün gün değişkenlik göstermekte ve değişkenlikte günde tüketmiş olduğumuz gıdaların kalori miktarı rol almaktadır.

metabolizmaya-zararli-yemekler

Metabolizmaya zararlı yemekler

Uzmanlar beslenmede öğün atlatılmasının metabolizma hızını düşürdüğünü, öğün atlatılmadığı zamanlarda da yükseldiğini söylemekteler. Ancak pek çoğumuzun merak ettiği şey, metabolizmaya hangi yiyeceklerin zararlı olduğudur. Çünkü biliyoruz ki, metabolizmamız kötü etki gördüğü zaman hem hastalanacak hem de kilo sorunlarıyla başımız derde girecek.

Günde üç öğün tüketmek yenerek hem sağlıklı bir beslenme gerçekleştirilmiş olur hem de metabolizma hızımız yüksek olacağından kilo sorunlarıyla karşılaşmayız. Öğün atlamanın zararlı olduğu kadar, düzenli bir biçimde öğününde tüketmek yense bile ne yediğimizin de önemi olur. Öğünlerimize dikkat edip de, metabolizmaya faydalı gıdaları tüketmeye dikkat etmezsek sağlığımız bozulabilir.

Metabolizma hızını etkileyen, metabolizmanın kötü etki görmesini sağlayan yemekler şunlardır:

Çay
Kahve
Kola
Şekerli gıdalar
Tuzlu yemekler
Yağlı besinler
Unlu mamüller
Cips
Gofret
Çikolata
Kuruyemiş

Tüm gıdaları tüketmek vücuda gereksiz kalori yüklenmesine sebebiyet olur.

Bir önceki Baharatlı yiyeceklerin zararları başlıklı konumuzda baharatlar zararlı mı, baharatlı besinlerin zararları ve baharatlı gıdaların zararları hakkında bilgiler sunulmuştu.

Etiketler: metabolizmaya kötü etki veren gıdalar, metabolizmaya kötü etki veren yemekler, metabolizmayı hangi yemekler yavaşlatır, metabolizmayı neler yavaşır, metabolizmayı yavaşlatan besinler, metabolizmayı yavaşlatan gıdalar, metabolizmayı yavaşlatan yemekler nelerdir